EN FR AR

Soğuk Odalar Da Önerilen Zemin İzolasyon Kalınlıkları

Soğuk Odalar Da Önerilen Zemin İzolasyon Kalınlıkları

DÖŞEME BETONU ALTINDA ISI YALITIMI

Enerji tasarrufu, ve soğuk odanın korunması ve tabandan oluşabilecek ısı kaçışlarını önlemek için sürekli ve güvenilir bir ısı yalıtımı kullanılmasını gerekir. Mevcut soğuk oda veya süren herhangi bir soğuk hava deposunun durumuna bağlı kalmaksızın döşeme betonunun altına veya üstüne ısı yalıtım tabakası yerleştirilebilir. Aşağıdaki bölümde ısı yalıtımının taban betonunun altında kullanıldığı zemin yapıları tarif edilerek, maruz kaldığı yük çeşitleri sıralanmıştır. Temel duvarları ve döşemelerinde kullanılan ısı yalıtım levhaları; depolanacak ürün yükleri fortliftler yüksek rafların yüklerine dayanım göstermelidir:

Aşağıda önerilen zemin izolasyon detayı gösterilmiştir

1-)Kare Mozaik ( 3 cm)
2-)Çimento Harçlı Şap ( 3 – 5 cm)
3-)Donatılı Beton ( 5 – 7 cm )
4-)Styropor ( 10 – 15 cm)
5-)Buhar Kesici
6-)Donatısız Beton ( 10 – 12 cm )
7-)Blokaj ( 5 cm)

ZEMİN YAPI ELEMANLARI

GROBETON zemin ile temelin irtibatını keserek zeminden gelebilecek su veya zararlı kimyasalların temel betonarmesine zarar vermesini önlemek ve temel altının donatı döşenmesi için gerekli düzlüğe getirmektir.

STYROPOR, sert, yalıtkan, hafif, polystirenbazlı bir plastiktir. Genellikle muhafaza ve izolasyon amaçlı kullanılmaktadır. STYROPOR bir petrol(türevi) yan ürünüdür. Diğer emsalleri yanında en düşük ısı geçirgenliğine sahiptir; 8gr/dm3 ile 100gr/dm3 arası muhtelif farklı yoğunlukta imal edilir ve geniş uygulama alanları vardır.

BUHAR KESİCİ Soğuk, nem ve buhara maruz kalan yapıların dayanıklılığını, enerji verimliliğini artırmak üzere üretilen Buharı yapıdan uzaklaştırmakta ve bu sayede yapı elemanlarının zaman içinde korozyona uğramasını önlemektedir. Ayrıca hava kaçağını önlemek sureti ile soğutulmuş havanın yapı içinde kalmasını sağlar ve %30’avaran enerji tasarrufu sağlar

BLOKAJ grobeton altına dökülen genelde mıcır veya kırılmış molozdan oluşan, 15 santim kalınlığında dökülmesi önerilen katman. aralıklı yapısı ile suya karşı iyi bir önlemdir.