EN FR AR

Soğutma Cihazları Ve Çeşitleri

Soğutma Cihazları Ve Çeşitleri

Bir ortamdan enerji tüketerek ısıyı alan ve ortamın istenilen sıcaklık değerine ulaşmasını sağlayan bu cihazları soğutma cihazları olarak adlandırırız. Enerji sarfiyatı ile çalışan cihazlarda düşük enerji maliyeti ile verimliliği sağlaması en önemli faktörlerden birisidir. Soğutma cihazlarının soğutulacak ortamın kapasitesine uygun olarak seçimi düşük enerji maliyetleri ile yüksek verim alınmasını sağlamaktadır. Soğutma cihazları kapasitelerine ve soğutulacak ortamın kapasitesine göre Endüstriyel Soğutma Üniteleri, Split Tip Soğutma Üniteleri, Merkezi Soğutma Üniteleri olarak 4 grupta incelenmektedir.

Split Tip Soğutma Üniteleri

Bu cihazlar küçük ve orta kapasiteli soğuk hava depolarında kullanılmaktadır. Odadaki ısı değerinin ortamdan alınmasını sağlayan iç ünite ve bu ısının dış ortama aktarılmasını sağlayan dış üniteden oluşmaktadır. Kullanılacak ortamda istenilen sıcaklık ve iklim kuşağı özelliklerine göre soğuk ve donuk seri olarak dizayn edilebilmektedir. Ünitelerde bulunan elektrostatik toz boyalı galvaniz çelik kaplı gövdeler oluşabilecek olumsuz koşullardan korunumu sağlamaktadır. Hermetik, Scroll veya Yarı Hermetik Kompresörlü üretilebilmektedir. Özel dizayn ve akustik izolasyon ekipmanları sayesinde çok düşük ses seviyelerinde çalışmaktadır. Avrupa birliği normlarına uygun olarak üretilen split tip soğutma cihazları azot şarjlı olarak teslim edilir.

Endüstriyel Soğutma Üniteleri

Soğuk ve donmuş muhafaza odaları şartlarına uygun olarak geniş soğutma kapasitesi aralıklarında üretilir. Cihaz kapasitesine göre evaporatör kullanılmaktadır. Avrupa Birliği normlarına uygun olup CE markalı olarak imal edilir. Yarı Hermetik Kompresörlü ve hava soğutmalı kondenserlidir. Endüstriyel Soğutma Üniteleri minimum enerji kaybıyla muhafaza edilecek ürünlerin uzun süre korunmasını sağlar. Dış hava şartlarına uygun olarak kasetlenen soğutma cihazları dış ünite ve iç ünite azot şarjlı olarak teslim edilir. Korkmaz Panel firması olarak istenilen ebatlarda ve kapasitelerde endüstriyel soğutma cihazlarının montajını gerçekleştirmekteyiz.

Merkezi Soğutma Üniteleri

Büyük kapasiteli alanlarda tercih edilen birden çok soğutma ünitesine yerine bir ünite üzerinde büyük soğutma kapasitesinin elde edilebildiği soğutma cihazlardır. Soğuk ve donmuş market reyonları ve/veya muhafaza odaları şartlarına uygun çok geniş kapasite aralığında üretilmektedir. Bu merkezi soğutma cihazları proje bazında özel olarak tasarlanıp üretilebilmektedir. Yarı Hermetik, Scroll Hermetik ve Vidalı Tip Kompresörler merkezi sistem soğutma ünitelerinde kullanılmaktadır. Kademeli olarak devreye giren kompresör sistemi vardır. Avrupa Birliği normlarına uygun olup CE markalı olarak imal edilir. Opsiyonel olarak kondenseri ayrı olarak üretilebilmektedir. Elektrik panosu ve tüm otomatik kontrol elemanları ile birlikte montaja hazır olarak sevk edilir.

Monoblok Soğutma Grubu

Soğuk ve donmuş muhafaza odaları şartlarına uygun olarak 1.198 Watt-6.354 Watt soğutma kapasitesi aralıklarında 21 ayrı model olarak üretilir. Hermetik kompresörlü ve hava soğutmalı kondenserlidir. Cihaz kompakt tip olup tüm ekipmanları monteli ve gaz şarjı yapılmış olarak sevk edilir. Dış hava şartlarına da uygun olarak boyalı sac ile kasetlenmiştir. Avrupa Birliği normlarına uygun olup CE markalı olarak imal edilen monoblok soğutma gurubu sıcak gaz defrost tertibatına sahiptir.