EN FR AR

Soğutma Çevrimi Ve Elemanları

Soğutma Çevrimi Ve Elemanları

Soğutma çevrimi, ısıyı emen soğutucu bir akışkanın sonrasında yayması sonucu oluşan ısı değişiklikleri olarak tanımlanabilir.

Soğutma çevrimi içinde kullanılan akışkana soğutucu akışkan ya da soğutkan adı verilir. Evaporatörden çıkan doymuş buhar, kompresör tarafından emilir ve kondenzasyon (yoğunlaşma) basıncına sıkıştırılır. Bu arada sıcaklığı da artar. Kızgın buhar durumundaki soğutkan kondensere girer ve evaporatörden alınan ısı ile sıkıştırma işlemi sırasında verilen işin toplamı kasar ısıyı dış ortama aktarır. Bunun sonucunda doymuş sıvı olur ve genleşme vanasına girer. Burada kesit daraltılması sonucu sürtünmenin artması ile evaporatör girişinde, çoğu sıvı olan sıvı-buhar karışımı dış ortamdan ısı alarak buharlaşır ve kompresör girişine ulaşır.

Buhar Sıkıştırmalı Soğutma Çevriminde Dört Ana Eleman Bulunur;

Kompresör: Evaporatörde buharlaşan soğutucu akışkan kompresörde yoğunlaşma basıncını arttırır ve soğutma sisteminde gazın basıncını arttırmaya yarar. 4 tane Kompresör çeşiti vardır; Yarı Hermetik Pistonlu Kompresör, Yarı Hermetik Vidalı Kompresör, Hermetik Pistonlu Kompresör, Hermetik Scroll Kompresör.

Kondenser: Soğutucu akışkan kondenserde dış ortama ısı atarak yoğuşur ve böylelikle kompresörden gelen basıncı yüksek gaz kondenser içinde,sabit basınçta önce doymuş buhar sonra doymuş sıvı haline getirilir.

Genleşme Vanası: Yoğuşan akışkanın basıncı genleşme vanasında buharlaşma basıncına düşürülüp tekrar soğutucuya gönderilir.Bu işlem için kesidin daraltılıp,sürtünme etkisi ile basıncın düşürüldüğü genleşme vanaları kullanılır.

Evaporatör: Soğutulmak istenilen ortamdaki ısıyı çekerek soğutucu akışkanın buharlaşmasını ve ortamın soğumasına yardımcı olur.